Kompleksowy system monitoringu wizyjnego.

Mariusz Grzybacz
GV Polska /Twierdza.
Przedstawiamy kompleksowe rozwiązanie monitoringu wizyjnego opartego na urządzeniach firmy DynaColor.
Poniższy schemat pokazuje sposób połączenia rejestratorów DG 216T i DG 116 i wszystkie wynikające stąd możliwości. W jednym systemie można zintegrować aż 14 rejestratorów. W tym przypadku podstawę prostego, a zarazem funkcjonalnego rozwiązania stanowią rejestratory stand alone Dyna Guard 216T i 116. Rozbudowa to klawiatury sterujące zarówno rejestratorami, jak i kamerami PTZ, zewnętrzne macierze dyskowe, niezależne monitory TV i VGA oraz zewnętrzna kontrola, wykorzystująca sieć LAN i internet. Przejedźmy do opisu:

Rejestrator DG 216T - najbardziej rozbudowane i zaawansowane 16-portowe urządzenie rejestrujące. Kompresja MPEG-4 umożliwia długi okres archiwizacji, ze znakomitą jakością obrazu i dźwięku, a prędkość zapisu 400 kl./s zapewnia płynny obraz na żywo. Niezależne monitory i obsługa głowic PTZ z przedniego panelu urządzenia dają duże możliwości instalatorom i odbiorcom.
Kontrola za pomocą myszki USB, pilota lub klawiatury wyniesionej znacznie usprawnia korzystanie z rejestratora. Ręczne przydzielanie liczby klatek zapisu dla każdej kamery z osobna daje perfekcyjną kontrolę wybranych miejsc w obiekcie. Natomiast zewnętrzny podgląd i zarządzanie rejestratorem za pośrednictwem wbudowanego modułu LAN zwiększają możliwości administracyjne urządzenia. Rejestrator DG116 - można powiedzieć, że to młodszy brat rejestratora DG216, który nie ma aż tak zaawansowanych opcji, jednak idealnie nadaje się do mniejszych systemów lub jako rozbudowa większego. 100 kl./s przy 16 kanałach wideo spełnia wszystkie parametry i oczekiwania. Dzięki integracji z innymi urządzeniami DynaColor, efekty Zaimplementowany moduł LAN daje identyczne możliwości, jak „starszy brat" i współpraca obu urządzeń przez sieć wraz z dodatkowym oprogramowaniem CMS przynosi pożądany rezultat.

Macierz DS200 - DynaColor, chcąc zapewnić jak najdłuższy czas zapisu danych z rejestratorów, wprowadził na rynek dodatkowe macierze HDD, działające po Giga-Ethernet i współpracujące z rejestratorem DG216. Instalacja dodatkowych czterech dysków SATA dwukrotnie wydłuża czas zapisu danych. Przy odpowiednich ustawieniach i instalacji dysków o pojemności 750 Gb można uzyskać zapis archiwum nawet na 1 rok. Oczywiście producent nie ograniczył się do tego typu urządzeń, w ofercie ma również macierze pod FireWire i USB, które można zintegrować z rejestratorami serii DG200 i DG100. Klawiatura D7313H -jest to najbardziej zaawansowana klawiatura sterująca, która pozwala sterować zarówno rejestratorami DynaColor, jak również kamerami PTZ opartymi na protokołach DSCP, Pelco-P, Pelco-D. Umożliwia kontrolę 14 urządzeń i 224 kamer szybkoobrotowych pracujących na różnych protokołach za pośrednictwem połączenia interfejsów RS485, przy poprawnym adresowaniu głowic i rejestratorów. Zapewnia to nieograniczoną swobodę opanowania wszystkiego w jednym punkcie. Dodatkowym atutem klawiatur serii D731X jest opcja master/slave, pozwalająca na przejęcie kontroli przez klawiatury master nad klawiaturami slave, w rezultacie czego użytkownik kontrolujący wielkie systemy monitorujące ma możliwość zarządzania całym systemem, niezależnie od pracy innych kontrolerów.
Klawiatura D7323 - najprostsza klawiatura sterująca, może obsłużyć 16 rejestratorów, natomiast nie obsługuje sterowania głowicami PTZ. Jej zaletą jest możliwość wyniesienia na odległość do 1200 m (RS 485). W przypadku instalacji kilku DVR-ów jest to podstawowe narzędzie obsługi urządzeń Dyna-Guard w jednym punkcie. Dodatkowo istnieje możliwość instalacji kilku takich klawiatur w różnych punktach obsługi. Kamery PTZ DH 801/701 - seria głowic szybkoobrotowych. Prosta w montażu, a dodatkowe komponenty zapewniają szybką i bezproblemową instalację. Kamery zewnętrzne z serii 801 ze zintegrowaną obudową, 26-krotnym zoomem optycznym, zabezpieczeniami przeciwprzepięciowymi i polskim menu OSD, cieszą się szczególną popularnością wśród instalatorów. Łatwa adaptacja w każdych warunkach pomaga uzyskać poprawną współpracę z pozostałą częścią systemu. W jednym systemie mogą pracować maksymalnie 224 głowice DynaHawk, a wykorzystanie dodatkowych konwerterów transmisji obrazu i sterowania stworzy bardzo rozległy system. DynaColor oferuje głowice PTZ kolorowe i dzienno-nocne, z zoomem 22 lub 26, pracujące na protokole DSCP, Pelco-P, Pelco-D i sterowane po RS485, do montażu zewnętrznego i wewnętrznego. Już wkrótce w ofercie firmy pojawią się także nowe kamery z serii 701/801, wyposażone w 35- i 36-krotny zoom optyczny, przetwornik 1/3" Sony ExView o rozdzielczości 540 TVL, filtr antyaliasingowy w nowych, kompaktowych obudowach, przystosowanych do pracy w niemal każdych warunkach atmosferycznych.

Kamery PTZ - w systemie opartym na produktach firmy DynaColor mamy możliwości integracji głowic szybkoobrotowych, które będą w pełni współpracować z protokołem Pelco. Producent wyposażył w pełną obsługę tego protokołu zarówno rejestratory, jak również klawiatury sterujące. Możliwość pełnego sterowania i obsługi menu OSD kamer na tym protokole daje szersze możliwości integracji kamer PTZ innych producentów. DH 060H(DN) - kolorowe kamery dzienno-nocne DynaHawk 060 to najnowsza propozycja firmy DynaColor. Wyposażone w przetwornik cyfrowy 1/3" Sony SuperHAD CCD, procesor DSP (Digital Signal Processor) zapewniają doskonałą jakość obrazu nawet przy złym oświetleniu. Rozdzielczość pozioma 540 TVL, bardzo niska czułość światła 0,2 lx F1.6, automatyczne śledzenie balansu bieli, usuwalny filtr IR i tryb B/W, kompensacja światła tylnego, kontrola migotania i automatyczny poziom sygnału to cechy, dzięki którym obraz jest czysty, przejrzysty i ostry.
Kamera idealnie nadaje się do instalacji w sklepach, magazynach, parkingach, fabrykach, budynkach nadzoru itp.
Wejścia/wyjścia - w urządzeniach tego typu jest zainstalowany standardowo programowalny moduł wejść/wyjść (2 x 1,0 A 24 V) umożliwiający integrację systemu CCTV np. z centralą alarmową. Integracja tych dwóch typów zabezpieczeń niesie wiele korzyści, np. eliminuje fałszywe alarmy i daje możliwość zdalnego podglądu obrazu. Równie dobrze system taki można zsynchronizować z centralą przeciwpożarową lub innym już istniejącym zabezpieczeniem.
WebCam - wbudowany serwer WEB w rejestratorach umożliwia zdalny podgląd oraz pełną konfigurację urządzenia przez sieć LAN lub internet. Do tego celu jest wykorzystywana przeglądarka Internet Explorer w systemach operacyjnych Windows 2000, XP, 2003, która wykorzystuje trzy porty do połączenia: port HTTP (80), port logowania (9099) oraz port strumienia wideo (9100). Uzyskujemy dodatkowe, szybsze metody eksportu nagrań oraz ich przeglądania. Zaimplementowane dwa poziomy dostępu uniemożliwiają ingerencję osób niepowołanych do zmiany ustawień rejestratora, a szyfrowane połączenie zapewnia bezpieczeństwo w sieci.

Centrum CMS jest to aplikacja działająca na systemie operacyjnym Windows 2000, XP, 2003, która umożliwia podgląd obrazu z czterech rejestratorów serii DG200/ DG100, z maksymalnym podziałem 64 kamer na jednym monitorze. Atutem aplikacji jest możliwość zdalnej konfiguracji urządzeń z jednego punktu oraz odtwarzania nagranego materiału wideo. Oczywiście dostępne są takie funkcje jak zapis na dysk HDD wyświetlanego materiału (live lub playback), Snapshot do formatu Windows Meta Bitmap (.bmp) lub JPEG File Interchange Format (.jpg), odsłuchiwanie dźwięku live i playback. Zaletą jest również dowolne przemieszczenie obrazu z kamer na wybranym podziale i dublowanie ich. W przyszłości będą wprowadzone takie możliwości jak zdalne sterowanie głowicami PTZ, centralna baza archiwum nagrań, rozszerzenie liczby podłączonych rejestratorów w jednym punkcie.

Pilot IR - w obu rejestratorach istnieje możliwość sterowania za pośrednictwem pilota IR, jest to dość popularna metoda obsługi urządzeń umieszczonych np. w szafach rakowych, do których montażu rejestratory DynaColor są przystosowane. Dźwięk - rejestratory są wyposażone w opcję zapisu dwóch torów audio mono lub jednego toru audio stereo w czasie rzeczywistym z prędkością 8 kB/s i przypisania ich do dowolnego toru wideo. Bardzo ważną funkcją jest możliwość odsłuchiwania aktualnie wybranego toru na głośnikach podłączonych do urządzenia. Mysz USB - DynaColor może pochwalić się innowacyjną obsługą swych urządzeń za pomocą myszki komputerowej, podpiętej pod jeden z trzech portów USB. Znamy możliwości i ułatwienia z systemów operacyjnych Windows, jakie niesie obsługa urządzenia za pomocą myszy komputerowej. Funkcja ta jest zaimplementowana we wszystkich rejestratorach DynaGuard.
Monitory AV i VGA - przy zastosowaniu nowych monitorów i telewizorów LCD o dużej przekątnej mamy możliwość wyświetlania obrazu z bardzo dużą dokładnością. Urządzenia DynaGuard są wyposażone w dwa wyjścia telewizyjne oraz dodatkowe wyjście VGA o maksymalnej rozdzielczości 1024 x 768. W przypadku rejestratora DG216T mamy możliwość konfiguracji dwóch niezależnych monitorów, co pozwala np. na wyświetlanie obrazu live na jednym, a jednocześnie odtwarzanie obrazu zapisanego na drugim monitorze, lub wyświetlenie obrazu live w różnych podziałach (podziały po 4, po 9 lub 16) na dwóch różnych monitorach. Nie zapominajmy także, że pozostaje nam jeszcze jedno dodatkowe wyjście VGA, które działa i klonuje obraz z głównego analogowego, wyjścia AV. Eksport danych. Zaletą urządzeń jest dopracowany system eksportu danych na zewnętrzne urządzenia, zapisujące na nośnikach optycznych (DVDR, CDR), urządzenia magazynujące typu PenDrive lub urządzenia magazynu masowego HDD podłączanych do interfejsu USB itp. Mamy możliwość eksportu w formie plików AVI lub DVR wraz z aplikacją do ich odczytu, nie należy zapomnieć o możliwości potwierdzenia autentyczności zapisu, czyli tzw. znak wodny, w tym wypadku jest to suma kontrolna eksportowanego nagrania. Ale chyba najważniejszą i najbardziej popularną formą eksportu jest możliwość przeglądania danych z dysków HDD bezpośrednio podłączonych do komputera klasy PC i eksportu dużej ilości danych w bardzo krótkim czasie.
Opis tego przykładowego sposoby wykorzystania urządzeń DynaColor pokazuje, jakie możliwości ma ten sprzęt: zapewnia nieograniczony dostęp i kontrolę z zewnątrz za pomocą modułów LAN, dodatkowe oprogramowanie Centrum CMS daje możliwość scentralizowanego monitoringu opartego na rejestratorach cyfrowych, łączenia i kontroli kilku urządzeń w jednym punkcie oraz znakomitą jakość kodowania MPEG-4 wraz z archiwizacją dźwięku. Rozbudowa systemu nie wymaga jakichkolwiek dodatkowych urządzeń lub zmiany sprzętu, DynaColor dba o to, aby jego sprzęt był w pełni kompatybilny. Od kilku lat produkty DynaColor są znane również na polskim rynku CCTV. Od 2002 roku za pośrednictwem firmy GV Polska są prezentowane na targach Securex w Poznaniu. Zyskały wielu zwolenników zarówno wśród instalatorów, jak i użytkowników. Firma DynaColor oferuje kompleksowe rozwiązania monitoringu wizyjnego do małych, średnich i dużych obiektów, takich jak: sklepy, szkoły, fabryki, stacje benzynowe czy banki. W ofercie można znaleźć między innymi:

• rejestratory StandAlone - DynaGuard 216, serii 200 i 100
• głowice PTZ - DynaHawk 801X i 701X (IP)
• kamery stacjonarne - DynaHawk 060H, DynaHawk 060HDN
• klawiatury sterujące - D7323, D7313, D7312
• macierze dyskowe HDD - DynaStorage 100, DynaSto-rage 200

Taki asortyment daje możliwość budowy pełnego monitoringu wizyjnego w oparciu o sprzęt jednego producenta i, co ważniejsze, późniejszą jego rozbudowę i pełną kompatybilność ze sprzętem starszego typu. Sprzęt ten może współpracować z innymi urządzeniami, np. obsługa głowic PTZ pracujących w protokole Pelco, współpraca z macierzami magazynującymi HDD itp.
Firma DynaColor projektuje i produkuje urządzę nia CCTV oraz specjalizuje się w systemach nadzoru wideo i CRT/LCD AOI. Od 1991 r. siedziba firmy znajduje się w Tajpei na Tajwanie. DynaColor zyskała uznanie i doskonałą reputację dzięki różnorodności oferowanych przez siebie produktów. Jakość urządzeń jest zapewniona w każdej fazie produkcji. Od momentu, kiedy w 1998 roku firma otrzymała certyfikat jakości ISO 9001, rocznie sprzedaje sprzęt wartości 20 milionów dolarów. DynaColor został uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. Medium and Smali Business lnnovation Research Award, MIT Excellence Award i Government of Taiwan Symbol of Excellence Winner.

Lista e-mailowa