Infowideomatyka- znak czasu

Konserwatywny rynek telewizji dozorowej długo bronił się przed inwazja technologii sieciowych. Moment, w którym najwięksi producenci rynku cyfrowych systemów bezpieczeństwa podjęli decyzje o wprowadzeniu rozwiązań over IP, przesądził o przyszłości systemów, dotychczas skrępowanych przez ograniczenia technologii analogowej. Rynek monitoringu nadzoru wizyjnego przechodzi ewolucję, w której specjaliści od informatyki odgrywają kluczową rolę.
Rozwój telewizji dozorowej w ostatnich kilkunastu latach odbywał się bardzo powoli. Zmiany w technologii opartej na rejestracji na magnetowidach poklatkowych przez wiele lat ograniczały się do niewielkich poprawek dotyczących jakości nośników magnetycznych i jakości kamer. Materiał pochodzący z takich systemów nadawał się do monitorowania i wykrywania, jednak nie miał walorów pozwalających na rozpoznanie, a z pewnością nie dawał możliwości identyfikacji.
Sytuacja zaczęła się zmieniać wraz z pojawieniem się na rynku rejestratorów cyfrowych. Od tej pory zmiany nabrały zawrotnego tempa. Wysłużony w systemach CCTV system PAL osiągnął swoją dojrzałość, a na jego miejsce przez instalacje hybrydowe zaczęły się wślizgiwać systemy OCTV ( Open Circuit Television ). Ostrożne prognozy niezależnych analityków rynku bezpieczeństwa i monitoringu od kilku lat potwierdzają statystyki sprzedaży kamer z adrsacją IP. Minęło 10 lat od pojawienia się na rynku pierwszej wyprodukowanej przez Axis Communications sieciowej kamery. Dzisiaj liczba kamer z adresacją IP wykracza poza możliwości zarezerwowane dotychczas dla rozwiązań klasycznych. Monitoring Oprócz typowych stacjonarnych i szybkoobrotowych kamer przekazujących obraz bez przeplotu, do dyspozycji instalatorów są kamery megapikselowe, dające znaczenie lepszy obraz od kamer pracujących w standardzie PAL. Pierwsze wdrożenia, w których uczestniczyli administratorzy sieci komputerowych, były zapowiedzią ogromnego sukcesu technologii, doskonale zrozumiałej dla wkraczających dzisiaj w życie zawodowe zarówno instalatorów, jak również użytkowników współczesnych systemów.
Od elektroniki do informatyki
Poziom technologiczny instalowanych obecnie systemów w znaczący sposób odbiega od tych instalowanych rutynowo od wielu lat. Coraz częściej klienci wymagają od instalatorów, by system telewizji dozorowej tzw monitoring integrował się z istniejącymi systemami. Zdalny dostęp jest już praktycznie standardową usługą. Z punktu widzenia jakości usług, zdalny dostęp przez sieć pozwala na skrócenie czasu usług serwisowych.
Według oceny czołowych dostawców sieciowych systemów dozoru wizyjnego, poziom polskich instalatorów pozostawia wiele do życzenia. Oczekiwania klientów, porządkowanie rynku firm ochroniarskich oraz rosnący nacisk ze strony towarzystw ubezpieczeniowych na wdrażanie systemów wysokiej jakości zmuszają instalatorów do zdobywania nowych umiejętności. Z podobnymi problemami borykała się zdecydowana większość państw Unii Europejskiej. Ze względu na wyższy od naszego poziomu kultury technicznej czas przemian był stosunkowo krótki.
Światowy lider, producent kamer z adresacją IP, szwedzka firma Axis Communications, prowadzi ogólnoświatowy program edukacji. W ramach Akademii Axisa są prowadzone bezpłatne warsztaty dla instalatorów. Przekazywana wiedza praktyczna pozwala instalatorom uwierzyć w korzyści płynące z wdrażania cyfrowych systemów monitoringu nie tylko dla klientów, ale również dla projektantów i instalatorów systemu. W Polsce Softex Data prowadzi takie kursy, kilka razy w roku wzbogacając ramowy program Akademii o nowe rozwiązania adresowane do profesjonalistów.
Rola informatyki
Monitoring, pierwsze cyfrowe wdrożenia systemów opartych na rozwiązaniach bazujących na komputerach klasy PC nie należały do najprostszych. Konieczność znajomości komputera i systemy operacyjnego sprawiały instalatorom duże trudności. Miejsce dobrze znanych elektronikom krosownic, multipleserów i ,,pudełkowych” rejestratorów zajęły komputery z oprogramowaniem zarządzającym systemem. Szybko zorientowano się, że aby osiągnąć sukces należy do maksimum uprościć procedury instalacyjne i serwisowe monitoringu. Twórcy oprogramowania zadbali oto, aby aplikacja w prosty sposób instalowała się na komputerze posiadającym niezbędne komponenty systemu operacyjnego. W naturalny sposób doszło do powstania monitoringu i urządzeń do złudzenia przypominających pudełkowe rejestratory. Różnica polega na tym, że wiele gniazd BNC zostało zastąpionych przez jedno gniazdo sieciowe. Funkcje sterowania systemem zostały przeniesione na ekran LCD.
Monitoring siłą napędową rosnącej popularności cyfrowych systemów dozoru wizyjnego są aplikacje. Informatycy, wyposażeni we współczesne narzędzia programistyczne, projektują coraz doskonalsze i elastyczniejsze systemy. Wzbogacenie w technologię NET najpopularniejszego w świecie systemu operacyjnego, Microsoft Windows, stało się dodatkowym impulsem rozwoju branży dozoru wizyjnego. Ta nowoczesna sieciowa technologia pozwala za pośrednictwem internetu integrować aplikacje, systemy i urządzenia różnych klas.
Jak grzybów po deszczu przybywa aplikacji, które oprócz podstawowego zadania systemu, jakim jest dozór (monitoring), dostarczają menedzerom syntetycznych informacji. Szefowie firm, analizując zapisany materiał podejmują decyzje o usprawnieniu procesów logistycznych, planują lepsze wykorzystanie powierzchni sklepowych, a nawet szkolą i weryfikują kwalifikacje personelu. Światowy lider oprogramowania dozorowego, duńska firma Milestone, zastosował technologię .NET w rozwijanej od kilku lat aplikacji dozorowej Enterprise, obsługującej szerokie spektrum kamer IP.
W praktyce, inteligencja profesjonalnego oprogramowania dozorowego przejawia w "pamięci" ustawień poszczególnych uzytkowników systemu z ich prywatnymi widokami i poziomami uprawnień. W przypadku instalacji rozległych, wykorzystując przenośne urządzenia (PDA, telefony komórkowe), system optymalizuje pasmo transmisji i w ten sposób pozwala korzystać z dużych aplikacji na urządzeniach o małej mocy obliczeniowej. W ramach usługi Web Service, .NET pozwala budować rozległe systemy pracujące w architekturze klient- serwer. Do ciekawszych aplikacji pracujących w architekturze klient- serwer, obsługujących kamery IP, należy oprogramowanie Diolim. Konstrukcja oprogramowania umozliwia zarządzanie strumieniami obrazów w intuicyjny sposób, dając na bieżąco informacje o zajętości sieci i procesora komputera, na którym jest zainstalowane oprogramowanie dozorowe monitoringu.
Udostępnianie zasobów systemu jest realizowane przy zastosowaniu zgodnych ze standardami branżowymi mechanizmami bezpieczeństwa. To tylko niektóre cechy systemu spełniającego oczekiwania użytkowników.
Szansa dla instalatorów
Zanim świat bezpieczeństwa będzie spoglądał przez okno kamer IP, monitoring, czeka nas krótki okres adaptacji. Instalatorzy, którzy postanowili odróznić się od konkurencji, sięgneli po rozwiązania dające im szansę pozostania na tym trudnym rynku. Rozwiązania hybrydowe, dzięki którym można rozbudować istaniejący syetm CCTV, otwierając drogę do świata OCTV. Magiczna czarna skrzynka- wideoserwer - spina dwa światy. Ci z klientów, którzy mieli okazję korzystać w tym samym czasie z dwóch systemów - z wysłuzonego CCTV i z hybrydy- w planach budżetowych ujmują koszty związane z całkowitym przejściem na technologię IP.
Wbrew pozorom, systemy dozoru over IP nie są drogie. Oczywiście, jeżeli spojrzymy przez pryzmat ceny samej kamery, to nadal klasyczna "analogówka" bedzie dużo tańsza. Koszt instalacji najprostszych systemów CCTV jest równy cenie kamery. Reszta infrastruktury monitoringu od dawna jest u klienta (okablowanie, komputery, zasilanie). W przypadku nowych wdrożeń dzięki technologii PoE proces projektowania i instalacji ogranicza się wyłacznie do zbudowania sieci Ethernet.
Nadzór wizyjny, jak większość nowych technologii, przeszedł w ręce szefów IT. Specjaliści od spraw bezpieczeństwa są jedynymi z konsultantów przy podejmowaniu decyzji. Działy IT dysponują w przedsiębiorstwach najwiekszą pulą pieniędzy na inwestycje. Ponadto, nerw systemu bezpieczeństwa, czyli sieć Ethernet, jest pod ciągłym nadzorem informatyków, którzy przydzielają adresy IP i uprawnienia do sprzętu i aplikacji. Gwarancją zaistnienia u klienta jest umiejetność mówienia wspólnym językiem, jakim jest język informatyki. Absolwenci Akademii Axisa sięgają po wyrafinowane rozwiązania wykorzystujące API i SDK. Tworząc unikatowe, dopasowane do potrzeb klienta rozwiązania, dodatkowo zabezpieczają system, tak aby był on niedostepny dla coraz bardziej wyrafinowanych intruzów.
Twierdza 4/2006 (Waldemar Szylar- Softex Data)

Lista e-mailowa