Monitoring Nowa cyfrowa rewolucja

Ponad 20 lat temu twórcy monitoringu nowych technologii zmienili oblicze systemów telewizji przemysłowej, zastępując monochromatyczne, vidiconowe kamery na kamery z przetwornikami CCD W ostatnich latach obserwowaliśmy zmian sposobu zapisu obrazu z taśm magnetycznych na nośniki cyfrowe. Jakkolwiek wprowadzenie cyfrowych rejestratorów znacząco poprawiło użyteczność i funkcjonalność całych systemów monitoringu, to w kwestii jakości obrazu z kamer dokonano niewielu zmian. Owszem, wprowadzono wiele udoskonaleń w kamerach opartych na przetwornikach CCD, zaimplementowano funkcje dzień/noc, automatycznego balansu bieli, poprawiono czułość przy minimalnym oświetleniu - zwłaszcza w kamerach kolorowych. Jednak żadna ze zmian nie proponuje rozdzielczości wyższej niz PAL - 625 linii. Od czasu wprowadzenia standardu S-VHS w roku 1989 r. klienci, którym nie wystarczała ta jakość, czekali na produkt oferujący lepsza, rozdzielczość, który by oferował monitoring system.
Diametralną zmiane tej sytuacji nastąpiła w roku 2004, kiedy to ukazały sie pierwsze kamery cyfrowe o rozdzielczości wyższej niz PAL. Firma Arecont Vision z USA oferuje kamery o rozdzielczosci od 1 do aż 8 megapikseli, pracujace w czasie rzeczywistym. Urzadzenia tej firmy bazują na własciwosciach unikatowej technologii opatentowanej przez MegavideoTM, umożliwiającej zastosowanie rozdzielczości HDTV w systemach telewizji przemysłowej (monitoringu). Niewajpliwą zaletą, tej technologii jest rownież stosunkowo niewielka cena końcowa kamer.
Sercem ukladu MegavideoTM sa rownoległe procesy sprzejowe w przetworniku kamery. W porownaniu z budową, klasycznych kamer CCD, kamery Arecont Vision charakteryzują, się wykorzystaniem wysoce zaawansowanego multiliniowego procesora obrazu systemu monitoringu, ktory wykonuje ponad 6 bilionow operacji arytmetycznych na sekundę. Integralną, czescią systemow Arecont Vision jest wyspecjalizowane oprogramowanie zaprojektowane do przetwarzania i przegladania ogromnej ilości danych zapisanych w rozdzielczości HDTV. Software pozwala na maksymalne wykorzystanie mozliwości każdej z kamer podłączonych do systemu, zarowno w zakresie podglqdu na żywo, jak i w archiwum moniorongu.
Mozliwości zastosowania kamer megapikselowych jest bardzo wiele. W zwiazku z tak wysoka rozdzielczoscia, odchodzą pewne stereotypy rozmieszczenia i liczby kamer w systemie. Za sprawa, tak duzego powiekszenia cyfrowego obrazu bez utraty jakosci można użyć do obserwacji danego obszaru monitoring mniejszej liczby kamer niż w klasycznych systemach PAL. Rowniez dobór samej optyki w kamerach jest inny. Otóż nie ma potrzeby stosowania obiektywow o bardzo wąskim kącie widzenia, który zapewni odbieranie wybranych szczegółów. Tak więc monitoring system HDTV niekoniecznie muszą. być w ostatecznym rozrachunku droższe od klasycznych systemow PAL, gdyż jedną kamera Arecont Vision może zastąpić nawet 5 kamer standardowych. Tym samym odchodzą nam koszty catej infrastruktury przewodowej od zastapionych punktów dozorowych. Kamery Arecont Vision są podłączone za pomocą, przewodu UTP kat. 5. monitoring dzięki wykorzystaniu switchów z zasilaniem POE (Power Over Ethernet), nie ma potrzeby doprowadzania dodatkowych przewodów zasilających. Wyobrażmy sobie ruchliwe skrzyzowanie ulic w centrum metropolii. Zeby skutecznie monitorowac taki obszar za pomocą klasycznych kamer PAL, należy przewidzieć przynajmniej kilka punktów kamer monitoringu z głowicami obrotowymi. Dodatkowo, po stronie odbiorczej musi znajdować się pulpit sterowniczy oraz operator, ktory obserwujac sytuacje na skrzyzowaniu, w pore skieruje kamery na niepokojące go zdarzenie. Za każdym razem w tym samym czasie może w innym miejscu skrzyzowania dojść do niebezpiecznej sytuacji. Tym samym, taki system nie daje stuprocentowej pewności zapisu zdarzeń o odpowiedniej czytelnosci jaki da monitoring.
Budując monitoring przykladowo w oparciu o kamery 5 megapikselowe (model AV5100), można zauważyć iż 1 -2 kamery zarejestrują ten sam obszar skrzyzowania, ale w zdecydowanie wiekszej rozdzielczosci (2592 x 1944). Dodatkowo nie ma potrzeby budowania specjalistycznego centrum obsługi kamer obrotowych, tak wiec odchodzi rowniez tak istotny w systemach zabezpieczen wizyjnych czynnik ludzki. Zarejestrowane zdarzenia ze skrzyzowania - w tym przypadku z predkoscia 15 kl./s mają na tyle dużą rozdzielczość, iż bez klopotu możemy odczytac tablice rejestracyjne pojazdów z odleglosci 30-50 metrów od kamery, która - warto podkreslić - ma stary obiektyw szerokokatny.
Przyktadów zastosowania monitoringu jest oczywiście więcej. Może być to parking samochodowy, stanowiska kasowe w supermarkecie, myjnia samochodowa, obserwacja linii produkcyjnych, plac przed firma czy nawet plaza nad morzem lub stok narciarski w gorach. Wazne jest to, iz nastąpila długo oczekiwana poprawa rozdzielczości monitoringu w systemach dozoru wizyjnego.
Koszty kamer megapikselowych zaczynają się od ok. 2900 zł za kamery AV1300 o rozdzielczości 1,3 MPixel do ok. 6000 zł za kamerę AV5100 o rozdzielczości 5 MPixel.

Paweł Ławniczak (Info-Cam)

Lista e-mailowa